2016

ARANYGYŰRŰS MÉRNÖK 2016. - GUBA BÉLA FERENC

Guba_Bela_Aranygyurus_Mernok.jpg
Guba Béla Ferenc 1944. július 26-án született, Mezőtúron.
Okleveles építőmérnöki végzettségét 1968-ban szerezte meg a Budapesti Műszaki Egyetemen, majd ugyanott 1980-ban vízellátás, csatornázás-egészségügyi szakmérnöki diplomát szerzett.
Munkássága Mezőtúr városra és környékére tevődött. 1968-tól egy évig a Mezőtúr Városi Tanács Műszaki Osztályán csoportvezető főmérnökként dolgozott, majd a KÖTIVIZIG Mezőtúri Szakaszmérnökségén szakaszmérnök helyettes, később szakaszmérnök lett. Részt vett az 1970-es Tisza völgyi árvíz védekezési munkáiban, mint szakaszvédelem-vezető helyettes.
1976-tól visszatért Mezőtúr Városi Tanácshoz, későbbi Polgármesteri Hivatalhoz, ahol osztályvezető főmérnökként, városrendezési előadóként és városi főépítészként tevékenykedett 2004-ben bekövetkezett nyugdíjazásáig.
Nevéhez fűződik Mezőtúr Általános Rendezési Tervének elkészítése, számos épület megóvása, helyi védelembe helyezése, illetve műemlék és helyi védettségű épületek védelme, azok megóvása, megőrzése. Részt vett 100 év építészeti értékei felmérésében és a védelemre tett javaslatok kidolgozásában a Tisza-Körös Zug, valamint Mezőtúr és Túrkeve térségében. Mezőtúr városában több száz új társasházi lakás, középület és családi ház megvalósulásában vett részt, tervezőként, műszaki ellenőrként és felelős műszaki vezetőként. Idő közben részt vett a fiatal szakemberek képzésében, oktatásában is. Több esetben is vállalt opponensi feladatot diplomatervek és szakdolgozatok készítésénél.
Nyugdíjazása után négy megyei város és 10 község építészeti értékvizsgálatát végezte el és mindezeknél örökség védelmi hatástanulmányokat készített a településrendezési tervekhez.

Guba Béla a JNK Szolnok Megyei Mérnöki Kamara alapító tagja, 1997. és 2001. közötti ciklusban a megyei mérnöki kamara Felügyelő Bizottságának tagjaként tevékenykedett.

Munkássága elismeréseként 2007-ben Köztársasági Bronz Érdemkereszt kitüntetésben részesült.

ARANYGYŰRŰS MÉRNÖK 2016. - KANIZSA LAJOS

Kanizsa_Lajos_Aranygyurus_Mernok.jpg
Kanizsa Lajos 1946. március 29-én született, Jászapátin.
Építőmérnöki oklevelét 1978-ban szerezte meg a Budapesti Műszaki Egyetem Vízgazdálkodási Főiskolai Karán, majd 1991-ben mérnök-üzemgazdász végzettséget szerzett.
1968-tól 2001-ig a Nagyalföldi Kőolaj- és Földgáztermelő Vállalat, majd jogutódja a MOL Nyrt. munkatársa volt, mint beruházási előadó, programfelelős, beruházási osztályvezető.
2001-2011. között az OTF Fővállalkozó Zrt-nél dolgozott létesítményi főmérnökként, majd 2011-től máig is a OGIBER Kft. munkatársa.
Közel 50 éves munkássága nemcsak helyi vonatkozásban, hanem országos szinten is elismerést érdemel, hiszen olyan nagy beruházásokban vett részt, mint a szegedi Kőolaj- és Földgázipari Létesítmények beruházási munkái, kiemelten - a rétegenergia fenntartását biztosító - nagynyomású vízbesajtoló rendszer megvalósítása a szükséges gerincvezetékekkel, kútbekötő vezetékekkel, nagynyomású szivattyúállomásokkal, rétegvíz tisztító rendszeri létesítményekkel.
Fontos szerepet töltött be az ország legnagyobb földgázvezetékeinek az ún. Stratégiai vezetékek megvalósulásában. Részese volt annak a fontos feladatnak, hogy az ország több oldalról történő gázellátása biztosított legyen. Nevéhez fűződnek a Szlovák-Magyar Összekötő gáz tranzitvezeték munkálatai, valamint az Adria és a Barátság-II. kőolajvezetékek kiváltása.
Részt vett a testvéréről, a fiatalon elhunyt kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó Kanizsa Tivadarról elnevezett, a szolnoki Kodály Zoltán általános iskola területén található Tanuszoda megépítésében is.
1998. óta a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Mérnöki Kamara tagja, szakértői, műszaki ellenőri és felelős műszaki vezetői tevékenységét jelenleg is magas színvonalon végzi.


2016. ÉV MÉRNÖKE - DÉCSE SÁNDOR

Decse_Sandor_Ev_Mernoke.jpg
Décse Sándor 1970. december 04-én született Debrecenben.
2003-tól aktív tagja a megyei mérnöki kamarának, 2009. és 2013. között a kamara Felügyelő Bizottságának tagja. A vízügyes szakembereket tömörítő, az idén 100 éves Magyar Hidrológiai Társaság elnökségének tagja.
Első mérnöki végzettségét az Ybl Miklós Műszaki Főiskolán szerezte építőmérnökként, majd további diplomákat szerzett környezetgazdálkodási, közműfenntartási, valamint árvíz- és belvízvédelmi szakmérnökként.
Pályafutása során dolgozott földmérőként, majd saját tervezőirodájában, a Hidro-Plan 2000 Bt-ben tervezőként, valamint a szolnoki Környezetgazdálkodási Szakközépiskolában mérnöktanárként. A Besenyszögi Vízgazdálkodási Műveknél intézményvezetőként dolgozott. 2007 óta a Keviterv Akva Kft-nek, valamint jogutódjának, az AQUAREA Kft-nek az ügyvezető igazgatója.
Széles körű tervezői, műszaki ellenőri, szakértői, beruházási tevékenységet végez, munkásságát magas színvonalú mérnöki munkák és létesítmények övezik, melyek közül kiemelkedik a szentendrei Duna-korzóra tervezett mobil árvízvédelmi gát megtervezése. Ezen munkájának elismeréseként 2014-ben Építőipari Nívódíjjal jutalmazták. E projekten kívül, az elmúlt néhány évben végzett jelentősebb munkái:
-    a Tápió-menti régióban 20 települést érintő szennyvízelvezetési és szennyvíztisztítási projekt,
-    a Pannon-Fertő régió határon átnyúló vízellátás fejlesztésének tervezése Ausztria és Magyarország között, melyet 2 fővárosi mérnökirodával közösen készített,
-    a Felső-Bácskai Ivóvízminőség-javító Programban Projektvezető FIDIC-szakértő mérnökként dolgozott,
-    projektvezetőként működött közre a Mura folyón, a horvát-magyar határ mentén megvalósult árvízvédelmi projektben, és a Kaposmenti Hulladéklerakó Rekultivációs Programban,
-    nevéhez fűződik a bajai Sugovica csúszásveszélyes magas?partjának megerősítési terve,
-    Sárospatak város szennyvízelvezetésének korszerűsítési programterve szintén az ő koordinálásával született.
Jelenlegi legfontosabb projektjei közé tartozik a fővárosi Római-parton magvalósítandó árvízvédelmi rendszer tervezése, a váci belvárost védő mobil árvízvédelmi mű tervezése.
Az elmúlt évek mérnöki alkotói tevékenységén túl a mérnök gyakornokok patronálásában, a fiatal mérnökök továbbképzésének támogatásában és közösségformáló magatartásuk alakulásában is szerepet vállal. A vízügyi szakember képzés fellegvárával, a bajai Eötvös József Főiskolával együttműködve vesz részt a duális képzési programban.
Vezetésével a nagy múltú, szolnoki székhelyű KEVITERV AKVA KFT a közelmúltban a még szélesebb spektrumban tevékenykedő, fővárosi székhelyű AQUAREA KFT-vé alakult át, melynek folyamatos továbbfejlesztésén dolgozik mintegy 40 kollégájával együtt.